(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is, net als de omringende beurzen, flink lager gesloten. De AEX daalde met 1,8 procent naar 914,05 punten.
Vandaag gingen de Amerikaanse importheffingen in voor goederen uit Canada en Mexico in en aanvullende heffingen voor Chinese goederen. China en Canada kwamen al met tegenmaatregelen en Mexico presenteert zondag de plannen om terug te slaan.
Minister van Handel Howard Lutnick liet op zakenzender CNBC weten dat als landen kunnen aantonen dat zij de stroom aan fentanyl naar de VS aan banden weten te leggen, deze heffingen kunnen worden verlaagd.
"Een handelsoorlog is voor niemand goed, ook niet voor de VS. Daar zullen importheffingen leiden tot hogere inflatie, banenverlies en lagere economische groei", waarschuwde investment manager Simon Wiersma van ING.
Analisten van Goldman Sachs berekenden dat de invoerheffingen, en tegenmaatregelen, de verwachte winst per aandeel van de S&P 500 ondernemingen in 2025 met 2 tot 3 procent zullen verlagen.
De import- en exporttarieven baren zowel de Amerikaanse consument als importeurs zorgen, maar volgens econoom Steven Bell van Columbia Threadneedle vormen ze geen bedreiging voor de economie als geheel. "De VS is een relatief gesloten economie. Uiteraard zullen sommige Amerikaanse bedrijven lijden onder de tarieven, maar andere profiteren ervan omdat hun concurrentiepositie verbetert. Ten tweede waren de consumentenbestedingen in januari weliswaar zwak, maar die volgden op een aantal sterke maanden en de onderliggende trend is stevig opwaarts", aldus Bell.
Verder kondigde president Donald Trump aan de militaire hulp aan Oekraïne te pauzeren. Vermoedelijk wil hij zo president Zelensky terug aan de onderhandelingstafel krijgen. En dat lijkt gelukt, blijkt uit een bericht van Zelensky op X, waarin hij aangaf de grondstoffendeal met de VS alsnog te willen ondertekenen.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie presenteerde vanochtend plannen om de defensiecapaciteiten in de EU met 800 miljard euro te vergroten. De lidstaten zullen het voorstel donderdag bespreken tijdens een speciale top.
Macro-economisch was het een rustige dag. De werkloosheid in de eurozone bleef in januari 6,2 procent.
De euro/dollar steeg naar 1,0532 en olie werd 1,5 procent goedkoper. Oliekartel OPEC+ wil de productie vanaf volgende maand opvoeren.
Stijgers en dalers
In de AEX won Unilever 1,6 procent, net als Ahold Delhaize. Heineken werd 1,3 procent duurder.
Daar stond een verlies van 8,0 procent voor ASMI tegenover. Ook ASML en Besi verloren ruim 4 procent.
Shell en ArcelorMittal daalden met 3,8 en 4,3 procent en Aegon viel op met een verlies van 6,3 procent.
In de AMX won Allfunds na cijfers 4,3 procent. Naast recordresultaten over 2024 kondigde het Spaanse fintechbedrijf ook een dividendverhoging en een aandeleninkoopprogramma van 250 miljoen euro aan.
Andere stijgers waren er nauwelijks in de Midkap.
TKH kwam met cijfers en beperkte het verlies tot een half procent. In 2024 daalde de omzet, maar de outlook voor de EBITA werd gehaald en voor 2025 wordt weer op groei gerekend. Degroof Petercam vond de outlook weinig verrassend, maar was te spreken over de erg sterke ordergroei.
Signify en Alfen daalden met 5,9 procent, terwijl AMG 9,7 procent verloor.
Bij de small caps ging defensiebedrijf Theon 0,7 procent hoger en NSI en ForFarmers wonnen 1,4 en 0,8 procent. Daar stonden Fastned en Accsys tegenover met verliezen van bijna 5 procent en Ebusco daalde met 6,3 procent.
Wall Street
Aan het einde van de Europese beursdag noteerde de S&P 500 index 1,3 procent in het rood en de Nasdaq daalde met 0,9 procent.
info@abmfn.nl
Redactie: +31(0)20 26 28 999
Bron: ABM Financial News
ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Community trend
Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?
Community trend
Om deze actie uit te voeren moet u ingelogd zijn. Inloggen of Aanmelden