Beleggen.nl Markt MonitorMarkt Monitor

Shell onttrekt zich aan handelsmalaise op rood Damrak

Shell onttrekt zich aan handelsmalaise op rood Damrak
Beeld: ABM Financial News

(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs is maandag lager geëindigd, nu beleggers zich schrap zetten voor Liberation Day op woensdag. Dit is de dag waarop omvangrijke Amerikaanse importheffingen worden verwacht.

De AEX verloor 1,0 procent op een slotstand van 898,80 punten. Met de daling van maandag komt het maandverlies voor de hoofdindex uit op 2,5 procent. In het gehele eerste kwartaal wist de AEX wel ruim 2 procent te stijgen.

Afgelopen weekend zei de Amerikaanse president Donald Trump dat wederkerige importheffingen voor alle landen gaan gelden waarmee de Verenigde Staten handel drijven.

"Het wordt spannend om te zien welke criteria op welk land of regio van toepassing zullen zijn - en of elk land even hard wordt aangepakt. Zonder specifieke landen te noemen sprak de Amerikaanse Minister van Financiën Scott Bessent al over de 'vuile 15' (de ‘Dirty 15’). Vermoedelijk behoren de EU en China daartoe, althans vanuit Amerikaans perspectief", zei Luc Aben van Van Lanschot Kempen.

Volgens de econoom zijn importheffingen "hoe dan ook" nadelig voor de internationale handel en economische groei. 

"Maar om er toch een positieve draai aan te geven: de wederkerige aanpak laat mogelijk meer marge voor versoepeling dan universele tarieven (die voor alle producten uit alle landen gelden). Een gedifferentieerd stelsel van heffingen per land en/of productgroep kan onderhandelingsruimte ‘op maat’ creëren", aldus Aben.

Volgens economen van Pantheon Macroeconomics kan op woensdag een wereldwijde handelsoorlog worden ontketend "waarin iedereen verliest".

Op macro-economisch vlak lag de focus vanmiddag op Duitse inflatiecijfers. In maart koelde de  inflatie af tot 2,2 procent, na een prijsstijging van 2,3 procent in de twee maanden ervoor. De kerninflatie nam af van 2,7 tot 2,5 procent.

Vorige week bleek ook de inflatie in Frankrijk en Spanje afgenomen, terwijl vanochtend bekend werd dat in Italië de consumentenprijzen in maart juist harder zijn gestegen.

Dinsdag volgen inflatiecijfers uit de eurozone en later in de week wacht ook nog het tweetal banenrapporten uit de VS. De meeste focus zal echter blijven op al het nieuws rond de handelsoorlog.

De olieprijzen liepen op, waarbij een vat Brent 1,2 procent duurder werd op 74,53 dollar. Marktkenners wezen op de dreigementen van Trump aan het adres van Rusland en Iran, die van invloed zouden kunnen zijn op het aanbod.

Intussen steeg de goudprijs naar een nieuw record boven de 3.100 dollar per troy ounce. Dit kwartaal steeg goud al met bijna 19 procent in dollars.

Ook staatsleningen waren maandag een veilige haven. De rente op de tienjarige Treasury daalde met 5 basispunten, terwijl de Duitse bundrente 4 basispunten verloor.

De euro/dollar handelde rond het Amsterdamse slot net onder de 1,08. 

Stijgers en dalers

Stijgers waren er nauwelijks maandag. Unilever kon zich onttrekken aan de malaise, met een plus van 0,3 procent. Ook KPN en AkzoNobel wisten nipt in het groen te blijven.

Koploper Shell profiteerde van de hogere olieprijzen en won 1,0 procent.

Hekkensluiter Exor leverde 5,2 procent. Europees breed stonden auto-aandelen maandag onder druk, waarbij Ferrari, waarin Exor een belang heeft, met bijna 2 procent daalde.

Randstad had het ook moeilijk, met een min van 3,3 procent. Verder leverden financials in, met een verlies van 1,7 procent voor zowel ING als ABN AMRO. 

Chippers ASML, Besi en ASMI leverden 3,1 tot 3,8 procent in.

Aegon nomineert drie nieuwe commissarissen. Het aandeel sloot maandag 0,7 procent lager. Verder was er weinig specifiek bedrijfsnieuws voor de Amsterdamse beurs.

In de Midkap-index was Air France-KLM de grootste daler, met een verlies van 6,6 procent. CVC Capital leverde 4,7 procent in.

Het aantal stijgers was op minder dan één hand te tellen. Alleen CTP en OCI konden winsten van 0,7 en 0,6 procent bijschrijven.

Bij de smallcaps was defensie-aandeel Theon een zeldzame stijger met een plus van 2,4 procent, waarmee het aandeel zijn rally voortzette. ForFarmers won 2,1 procent.

TomTom, Brunel en AMG leverden 6,2 tot zelfs 9,6 procent in.

Tussenstanden Wall Street

De Amerikaanse beurzen noteerden maandag rond het Amsterdamse slot verdeeld, met wel een verlies van ruim een procent voor de Nasdaq, waarbij onder meer Nvidia onder druk stond.

Bron: ABM Financial News ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Community trend

Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?

Aandeel Kies Huidige trend
AEX kopen verkopen

67% zegt kopen

3 stemmen

AMX kopen verkopen

67% zegt kopen

3 stemmen

ASCX kopen verkopen

67% zegt kopen

3 stemmen